Polofinále mistrovství republiky juniorů - vydařené poslední kolo

24.11.2013 00:05

(jb) Hráči našeho oddílu se účastní šachově silného polofinále MR juniorů, které se hraje od 17. do 23. listopadu 2013 v Havlíčkově Brodě.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poslední deváté kolo bylo druhé nejúspěšnější v turnaji, naši hráči udělali 3,5 bodu a upravili celkové skóre na -4. Vyhráli Filip a Honza, ostatní remizovali. Zajímavé je, že při stejném výsledku si Vojta a Tomáš prohodili konečné pořadí. Vojta byl také nejúspěšnějším hráčem z hlediska výkonu, dostal se nad 2000 bodů a zlepšil nasazení o 15 míst. O 7 míst si polepšil David, ostatní zůstali okolo svého.

Tomáš i Vojta ukázali dobrou hru v mezích svých možností, David, Honza i Filip určitě chtěli víc. David byl ovlivněn horším startem a až na konci turnaje se vylepšil, Filip  zkazil pár partií hrubými chybami a Honza po nečekané výhře v druhém kole byl na koni, avšak drtivé časové tísně i v partiích se slabšími soupeři ho připravily o daleko lepší umístění. Také on v zavěru turnaje přidal. K mé malé radosti musím, podobně jako v Hrdoňově, konstatovat problém s kázní u tří našich nejlepších hráčů, což jistě bude mít dopad na organizaci dalších oddílových výprav.

Všichni účastníci turnaje byli bohatě obdarováni, v tom byl markantní rozdíl proti mistrovství Čech! Také ubytování a strava byla lepší, takže se pobyt v malebném Havlíčkově Brodě líbil. Bohužel turnaj už v něm nebude, alespoň podle vyjádření jeho ředitele pana Paulíka. Bude-li zachována kvalita turnaje, je daleko lepší než mistrovství republiky mládeže.

Konečný stav po 9. kole: 22. Wagner a 24. Ptáček po 5;  45. Sucharda 4; 54. Šolc  3,5; 55. Nosek 3 body

V osmém kole naši hráči získali 50% možných bodů. O zisk se zasloužili Tomáš a David výhrami, Vojta přispěl remízou. Filip a Honza prohráli, oba zbytečně, Filip po hrubce a Honza nenašel v časové tísni cestu k výhře, ale plán vedoucí k porážce.

Stav po 8. kole: 22. Ptáček a 26. Wagner po 4,5;  45. Sucharda 3,5; 57. Šolc  2,5; 59. Nosek 2 body

Čtvrteční dvoukolo bylo proti úternímu mírně lepší, přesněji o půl bodu. Hlavní zásluhu na tom má dopoledne, v šestém kole naši nabrali 4 body, což se jim ještě neodařilo. Vyhráli Vojta, David a Filip, remizovali Tomáš a Honza. Sedmé kolo výsledek bohužel pohoršilo, k druhému vítězství Vojty přidal půlku jen Tomáš, ostatní prohráli.

Stav po 7. kole: 24. Wagner 4; 28. Ptáček 3,5; 50. Sucharda a 54. Šolc  po 2,5 bodu; 57. Nosek 2

Pohroma na nás přišla v pátém kole. Po dvou hodinách hry vypadalo vše slušně, ale potom Filip přehlédl primitivní ztrátu dámy a odstartoval pohřeb nadějí v partiích Honzy, Davida a nakonec i Vojty, terý dohrával jednu z posledních partií kola proti Kožúškovi. Pozice byla velmi zajímavá, soupeřův jezdec předváděl pěkný výkon při zadržování Vojtova volného pěšce i podpoře vlastního. Jedinou půlku uhrál Tomáš, ale asi taky není spokojen, soupeř nebyl z nejsilnějších.

Zítra se zase hraje dvoukolo a doufejme, že naši pořádně zaberou!

Stav po 5. kole: 28. Ptáček 2,5; 44. Wagner 2; 51. Nosek, 54. Sucharda a 57. Šolc  po 1,5 bodu

Turnaj má za sebou čtyři kola. V dopoledním třetím se utkali Vojta s Honzou a dopadlo to zákonitě, Honza těsně po 10. tahu už měl jen minutu a tak Vojtovi k vítězství hodně napomohl. První bod zapsal David, po půlce přidali Tomáš a Filip. Tři body je zatímní rekord.
Odpolední čtvrté kolo slibovalo víc, než se stalo, i když všichni hráli se soupeři s vyšším nasazením. Tomáš i Vojta bohužel podlehli, Honza a David remizovali a jen náš benjamínek Filip konečně zavěsil celý bod. Z mého pohledu llituji, že David nehrál dál patrně lepší pozici.

Zítra se turnaj přehoupne do druhé poloviny.

Stav po 4. kole: 24. Ptáček a 30. Wagner po 2 bodech, 41. Nosek, 47. Sucharda a 54. Šolc  po 1,5 bodu

Druhé kolo k nám bylo mnohem přívětivější. Tomáš se utkal v Nguyenem Thai dai Vanem a remizoval a Vojta porazil v oddílové derby Davida. Největšího úspěchu dosáhl Honza, porazil Seidla (elo přes 2200)! A Filipova partie, končící jako předposlední ze všech, byla nesmírně náročná, jako vždy, když se utkávají nestejné materiály. Filip měl figuru a věž proti dámě, pozice vypadala spíš pro něj, ale po vyčerpávajícím boji se přeci jen dopustil chyby a prohrál.
Počítač zase zaúřadoval a dal proti sobě Vojtu a Honzu, což bude ve třetím kole, odpoledne se ještě bude hrát čtvrté.

Stav po 2. kole: Ptáček 1,5; Wagner a Nosek 1; Sucharda a Šolc 0

Úvodní kolo dopadlo podle nasazení. Tomáš měl hráče z druhé poloviny startovního pole a zahájil výhrou, ostatní na tom byli obráceně a ani jednomu se nepodařilo nic urvat, i když zejména Vojta byl na tom docela dobře s Baláčkem. Pro druhé kolo nám počítač vyvedl nepěknou věc, když nasadil proti sobě Vojtu a Davida.

Stav po 1. kole: Ptáček 1; Wagner, Nosek, Sucharda a Šolc 0

Oddíl vysílá pěknou sestavu, vedenou Tomášem Ptáčkem (nasazovací číslo 25), dále hrají Vojta Wagner (37), Jan Nosek (50), David Sucharda (52) a Filip Šolc (54). Ve startovní listině je 64 účastníků.
Škoda, že se o účast nepokusili Matouš Pražák a na souběžném MR juniorek Katka Skybová. V něm startuje naše hostující extraligová hráčka Lenka Rojíková, takže i zde budeme mít komu fandit. Lenka má startovní číslo 5 a hraje spolu s devatenácti dalšími dívkami.