Družstva nám šlapou! I. Mladší žáci vyhráli KP a postupují na MR!

17.02.2019 09:58

(jb) Družstva nám dělají radost. Po Novém roce sklízejí jeden úspěch za druhým, ať se jedná o A-tým v krajské soutěži či obě družstva v regionálním přeboru. Ale začněme s horkou aktualitou - družstvem mladších žáků. V roce 2017 nám udělalo velkou radost, když na mistrovství republiky v Krnově obsadilo 6. místo v sestavě Rokoš, host Winter, Vestfál, Golka, Schmutzer, Voříšková a Levitner. O to větší bylo loňské zklamání,  v krajském přeboru pětičlenných družstev mladších žáků jsme skončili třetí a nepostoupili jsme.

Letos jsme moc chtěli zase postoupit, na mistrovství se dostanou první dvě družstva z KP. Nám ze týmu roku 2017 "zestárli" Rokoš, Golka, Voříšková, také Vestfál.  Ale objevily se tři velké talenty z rodiny Zelbů, které se dokázaly plnohodnotně včlenit do sestavy, takže jsme opět byli favority krajského přeboru. Naše soupiska Lukáš Zelba, Matěj Levitner, Lada Zelbová, Jakub Schmutzer a Josef Zelba to ale neměla lehké. Něco jiného je mít elo převahu, něco jiného je dokázat ji v partiích.

Podívejme se krátce, jak družstvo procházelo turnajem. Předem ještě se zmíním o organizaci samotného turnaje, o jehož pořádání jsme se jako oddíl ucházeli. Byli jsme odmítnuti s tím, že v Rychnově mají málo turnajů (!). Nakonec nám to nevadilo, přeci jen je nejjednodušší někam dojet. Pouze jisté pochyby o vhodnosti Rychnova v nás zůstaly a dá se říci, že se v plnosti potvrdily. V propozicích byly chyby proti pravidlům ŠSČR, nelogičnosti proti pravidlům FIDE, bohužel prošly i přes předsedu KM KHŠS Ondřeje Rudu. Na místě se řešily otázky organizace turnaje, byl pořádán švýcarským způsobem na 6 kol. Naštěstí pořadatel sehnal ke Swiss-manageru výborného Milana Borůvku, bez něj by se turnaj asi obtížně sehrál. Přibližně v polovině turnaje nastal značný rozruch. Hostující hráč Lipek Karel Brožka z Polabin upozornil na to, že družstvo Rychnova B nemá v sestavě dívku, ačkoli ta je podle propozic povinná. Ukázalo se, že ani Rychnov D dívku nemá. Pikantní je, že za rychnovské sestavy odpovídal ředitel turnaje, autor propozic a hlavní rozhodčí v jedné osobě. Tak se těmto domácím družstvům kontumovaly partie na poslední šachovnici a opravovaly se výsledky. Milan Borůvka vše dobře zvládl, i když mu to přidělalo práci - musil vyrobit dva SM soubory, jeden pro web a druhý pro zápočet, neboť výsledky kontumovaných partií zůstávají pro zápočet na rating platné.

My jsme vstoupili do turnaje dvěma výhrami 5:0 s Jaroměří B a Jaroměří A. Ve třetím kole jsme dostali Lipky, které spolu s Pandou a námi tvořily trojici týmů, které jediné mohly postoupit na MR. Jeden ovšem musel jít z kola ven, takže vzájemné zápasy byly zcela rozhodující. My jsme nastoupili jen s vlastními hráči, Lipky posílily první šachovnici těžkým kalibrem, již zmíněným vícenásobným mistrem republiky Brožkou z Polabin, Panda zase měla na první šachovnici hosta Kobra z Ústí nad Orlicí.

V zápase s Lipkami jsme měli na všech šachovnicích kromě první elovou převahu. Nejdříve skončily partie na čtvrté a páté šachovnici, naši Kuba a Jozífek vyhráli. Vedení 2:0 bylo slibné, ale partie na prvních dvou šachovnicích se nevyvíjely dobře. Brožka nakonec Lukáše porazil a bohužel prohrál také Matěj s Komorou. Za stavu 2:2 rozhodovala Ladina partie. Hrála se ve velké časové tísni a i když Lada měla lepší pozici, netroufali jsme si ji hrát na výhru. Soupeř vděčně přijal nabízenou remízu a zápas skončil nerozhodně 2,5:2,5, stejně jako loni.

A co čert nechtěl, hned v dalším čtvrtém kole jsme nafasovali Rychnov! Loni jsme s ním 2:3 prohráli, jak to bude letos? Stejně jako loni se na první šachovnici střetl náš Lukáš s hostujícím Kobrem z Ústí nad Orlicí. Jen výsledek partie se lišil - loni to byla remíza, která nás poslala z kola ven, letos Lukáš vyhrál! Moc důležité vítězství. Už vzhledem k tomu, že jsme na poslední šachovnici nemohli nic očekávat, protože Jozífek měl za soupeře velezkušenou Elen Hetfleischovou. Stav tedy 1:1 a rozhodovalo se na druhé až čtvrté šachovnici. Nejvíc mi drásala nervy Jakubova partie, kterou hrál s talentovaným mladičkým Kroulíkem. Myslím, že jednu chvíli byl Kuba dole, pak najednou měl figuru více, kterou ošklivým způsobem zase ztratil. Nakonec to byla remis. Ani Matěj nedokázal vyhrát proti Dušánkovi a remizoval v nestejných střelcích, takže opět rozhodovala Lada. Ta si hezky poradila s Kumpoštem a vyhráli jsme 3:2, což znamenalo postup! Pravda, nesměli jsme se zbláznit v posledních dvou kolech. A to se nestalo, porážíme Lípu 5:0 (Lukáš porazil Wintera!) a nakonec Pandu C také 5:0.

Otázku druhého postupujícího a krajského přeborníka definitivně řešil zápas Rychnova a Lipek v posledním kole. V případě výhry Lipek by o přeborníkovi rozhodovalo skóre. Zápas byl trochu podobný našemu utkání s Lipkami. Brožka a Komora zaúřadovali na prvních dvou šachovnicích, jenže Rychnov byl lepší na zbývajících třech a tak vyhrál 3:2, čímž si zajistil postup. A my jsme celý turnaj vyhráli!

Ortex vyslal do turnaje nejen áčko, ale také béčko, to hrálo pod vedením trenéra Kratochvíla. Dalo se akorát dohromady, bylo jich původně šest, po onemocnění Bartáka jich zůstalo přesně potřebných pět. Myslíme, že to pro Honzu Voříška, Jakuba Ježe, Petra Morávka a sourozence Lauru a Ríšu Klimešovy byl pěkný turnaj, vždyť v příštím roce nám z áčka ubudou Lada a Jakub a budeme je muset nahradit.

Nejlepší dojem na nás udělal Honza Voříšek, který se zlepšuje přímo před očima. Ale i ostatní hráli dobře. A proto po skončení turnaje jsme v altánku před hrací místností udělali malou oslavu, na níž byl hlavním hostem zmrzlinový dort ve dvou druzích. Zlikvidovali jsme oba!

Poděkování patří řidičům, tj. paní Levitnerové a pánům Zelbovi a Kratochvílovi. Děti se mohou těšit do Varnsdorfu, kde budeme pobývat 14. - 16. června. Před Krnovem jsme si udělali dvoudenní soustředění v Pileticích, chceme ho i letos, mělo by být týden před MR a bude otevřené všem zájemcům. Červen bude pro nás bohatý, 1. a 2. 6. se hrají tradiční Zaječice, což je MR družstev starších žáků.

Přehled výsledků KPDMŽ (16 družstev)

1. Ortex A  16 bodů, skóre 25,5 (L. Zelba 5/6; Levitner 4,5; Zelbová 5,5; Schmutzer 5,5; J. Zelba 5)
2. Rychnov A 15
3. Lipky A 13

11. Ortex B 7 bodů, skóre 12,5 (Voříšek 3; Jež 3; Morávek 2,5; Klimešová 1 a Klimeš 3)

 

Zpět

Vyhledávání

Autorem webových stránek je Dimus © 2010-2015