Skončila šachová olympiáda - naši nic moc

09.09.2012 22:03

(jb) Šachová Olympiáda se letos hrála v Istanbulu. Největší mezinárodní šachové akce se účastnilo 157 národních čtyřčlenných družstev v otevřené kategorii (mohly hrát i ženy) a 127 ženských čtyřčlenných družstev.

Naši muži nastoupili v poněkud překvapivé sestavě, první šachovnice byla svěřena GM Lázničkovi, druhá GM Navarovi, od třetí už to byla klasika - GM Hráček, GM Babula a GM Štoček. Nasazení na 17. místě zpočátku odpovídalo umístění, ale nakonec dvě porážky v posledních dvou kolech 1:3 s Polskem a 1,5:2,5 s Anglií znamenaly pád na 34. místo. Přitom Láznička rozhodně nezklamal, udělal 6,5 bodu/11, Navara dokonce exceloval, vyhrál druhou šachovnici a s výkonem 9,5/11 (!!) a Rp 2869 byl druhým hráčem celé soutěže! Bohužel podpora na třetí a zvláště 4. šachovnici byla slabší: Hráček 4,5/8, Babula 3,5/8 a Štoček 2,5/6. Čeká se na dalšího mladíka! Šance pro Tomáše? :-)

V soutěži žen se též nezdařilo obhájit nasazení. ale jen o čtyři místa. Naše dívky skončily 27., bodovaly takto: Kulovaná 4/9, Kateřina Němcová 8,5/11, Havlíková 7/10, Tereza Olšarová 3,5/7 a Karolína Olšarová 3/7.

Open turnaj vyhrála Arménie (se Sergejem Movsesjanem na 2. desce) před Ruskem, Ukrajinou, Čínou a USA. Turnaj žen vyhrály Rusky před Čínou, Ukrajinou, Indií a Rumunskem. Gaprindašvili Cup (součet obou turnajů) se stal kořistí Ruska před Čínou, Ukrajinou, Arménií a USA. ČR skončila 30., bohužel ve všech soutěžích za Slováky.